Eskişehir Temizlik Esberrak
Temizlik Hizmetleri
Ev Ofis İşyeri Cam Koltuk Temizleme

Cumhuriyet Mh. Kaptanağa Sk. No:4/1
bilgi@eskisehir-temizlik.net
0 222 220 52 66 - 0 506 807 47 29

Lokantacılar Sicil Affı İstiyor

26.03.2020 

Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen, ‘’İyi günde kar ortağımız olan devletimiz, kötü günümüzde de zarar ortağımız olmasını bekliyoruz’’ dedi.

Covid-19'a karşı alınan önlemler dolayısıyla onlarca meslek kolunda küçük esnaf ve sanatkarın faaliyetlerine ara verdiğini, hizmet sektöründe dükkanları açık olan esnafında "siftahsız" kapattığını belirten Bahar Bilen,  “Kısıtlı sermayesiyle ayakta kalma mücadelesi verenler de dayanma gücünün artık kalmadığını belirtmek isterim. İçişleri Bakanlığı'nca alınan tedbirler kapsamında 81 ilde umuma açık yerlerin faaliyetlerinin geçici bir süreliğine "paket servis" ve "gel-al" benzeri şeklinde hizmet verebileceği ilanından sonra bu işletmelerin faaliyetlerinin sınırlandırılması ne kadar süreceği belli olmadığından dolayı ,evde kal çağrısı ve 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı da günlük asgari geçimini zor şartlarda kazanan esnafımızı zorunlu olarak kepenk kapatma noktasına getirmiştir” dedi.

ESKİŞEHİR LOKANTACILARININ ÇAĞRISI ;

‘’İyi günde kar ortağı olan devletimizin, kötü günümüzde’de zarar ortağımız olmasını bekliyoruz’’

  Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen;yaptığı açıklamada devletimizin Covid-19'a karşı alınan önlemler dolayısıyla onlarca meslek kolundaki esnaf ve sanatkarın faaliyetlerine mecburen ara verdiğini, diğer meslek kollarındaki esnafımızında "siftahsız" dükkan kapattığını,kısıtlı sermayesiyle ayakta kalma mücadelesi veren esnafımızın dayanma gücünün artık kalmadığını belirterek, İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler kapsamında 81 ilde umuma açık yerlerin faaliyetlerinin geçici bir süreliğine durdurulmasına ,sonrasında ise ek bir genelgeyle "paket servis" ve "gel-al" benzeri şeklinde hizmet verebileceği ilan edilmişti.

  Bilen; bahsi geçen işletmeler her gün topluma hizmet veren yerlerdir. Bu işletmelerin faaliyetlerinin sınırlandırılması, ne kadar süre kapalı olacağı yasakların ne kadar süreceği,belli olmadığından dolayı ,evinin ve işyerinin kirasını vermek zorunda olan,elektrik-su-doğalgaz faturalarını nasıl ödeyeceğini düşünen esnafımızı kara kara düşündürüp endişelendirmektedir. Küçük esnafımız çok zor durumda olduğu için bu gidişat büyük işsizlik ve sosyal sorunların artmasına neden olacağı aşikardır.

  Cumhurbaşkanımızın kamuoyuna yaptığı açıklamayla corona artık devletin resmi makamlarınca resmen MÜCBİR SEBEP kabul edilmiştir.

  Bilen;Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve ilgili Bakanlıklarımızdan küçük esnafımızın talepleri olduğunu belirterek,burada devletimize büyük sorumluluklar düşüyor şu an işverenler ve çalışanlar olarak çok mağduruz. Esnafımız  zaten ekonomik  ve ağır koşullar altındayken birde  dünyada ve ülkemizde ağır virüs salgınıyla karşı karşıyayız böylesi krizlerde sosyal devletin yerine getirmesi gereken sorumluluğun esnaf olarak  büyük beklentisi  içindeyiz.

  Evde kal çağrısı ve 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı günlük asgari geçimini zor şartlarda kazanan esnafımızı zorunlu olarak kepenk kapatma noktasına getirmiştir.

  Esnaf teşkilatı AHİLİK kültürü almış,yabancı sermayeye karşı kendini ayakta tutmuş her zaman ve her şartta devletinin ve bayrağının yanında dimdik durmuştur.

  İyi günde kar ortağı olan devletimizin,kötü günümüzde’de zarar ortağımız olmasını umuyoruz.

 Yapılmayan ticaretin,kazanılmayan gelirin kapanan dükkanların vergisini,sgk’sını ertelemek ve Halbankasından verilen destek kredisinin şartlarının maalesef esnaf sicil affı olmadan birçok esnafımızın faydalanamayacağı gibi bu krizin asla ve asla çalışanların işini kaybettiği bir sürece dönüşmemesi  ve sosyal sıkıntıya neden olmaması için acilen esnafın zorunlu olan borçlarını ve hayatını idame ettirebilmesi için esnaf sicil affı getirilmesi zorunluluk olmuştur,işyerilerimiz kapalı olduğu için kiralarımızın belirsizlik ortamı bitene kadar aynı kamusal alanlarda olduğu gibi kiralarımızın dondurulması veya devletimiz tarafından işyeri kira desteğinin verilmesini istiyoruz,kira stopajlarımız mülk sahibi tarafından  karşılanmalı esnafımız bu vergi yükünden kurtulmalı,yerel yönetimlerin işyeri işgaliye bedellerinin kapalı olduğu sürece kaldırılmasını,kapalı olan işyerlerimizde ve evlerimizde çalışan personellerimiz dahil tahakkuk eden elektrik,su ve doğalgaz bedellerinin ileri tarihlere taksitlendirilmesi,özel bankalarında çalışanlarımız dahil ticari,tüketici ve kredi kartı borçlarınında belirsizlik bitene kadar ertelenip yapılandırılmasını,kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan personelin işyeri kapalı kaldığı müddetçe işsizlik fonundan yararlanılması gerekmektedir.

  Kamuoyuna saygıyla duyurur, refah içinde sağlıklı günler dileriz.

Gönderen: haber
1719 defa okundu 
 


Ekoloji
KOCA ENGEREK’İN SIRADIŞI YOLCULUĞU
Orman Ürünleri e-satış İle Satıldı
Fidan Satışlarına Ara Verildi
ÇEVRE MÜFETTİŞİ PROJESİ’NİN EKRAN YÜZÜ EMİRAY, KORONAVİRÜSE KARŞI UYARDI
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI 86 YERİ DAHA "DOĞAL SİT ALANI" İLAN EDECEK

 

 
Ekonomi
Destek Başvurularında BORÇ SORGUSU Yapılmayacak
Küçük Sanayide Çalışma Saatlerine Düzenleme Yapıldı
COVID-19 Gayrimenkul Piyasalarını Nasıl Etkileyecek?
İş dünyası ‘Birlikte başaracağız’ dedi
Biz senin için tarladayız sen evde kal Türkiyem