Eskişehir Temizlik Esberrak
Temizlik Hizmetleri
Ev Ofis İşyeri Cam Koltuk Temizleme

Cumhuriyet Mh. Kaptanağa Sk. No:4/1
bilgi@eskisehir-temizlik.net
0 222 220 52 66 - 0 506 807 47 29

“Uydu Tarla Takip Sistemi" İzmir Bölgede test edildi

1.07.2020 

Tarım Kredi Kooperatifleri ortağı üreticiler, “Uydu Tarla Takip Sistemi" ile tarlalarını ve yetiştirdikleri ürünleri her yerden takip edebilecek.

Daha verimli, kaliteli ve risksiz tarımsal üretim için Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Bilgi İşlem Daire Başkanlığınca geliştirilen Uydu Tarla Takip Sistemi", İzmir Bölge Birliği faaliyet sahasındaki kooperatiflerde test edildi.

Tarladaki ürünlerin güncel olarak verim ve gelişim takibi ile geçmiş dönem karşılaştırmaları yanı sıra ilaçlama, gübreleme ve su problemlerini harita üzerinden görerek zirai riskli bölgeler hakkında yorumlar alınabilen yazılımın saha testleri İzmir Bölge Birliğinde yapıldı.

Merkez Birliği Yazılım ve Veri Yönetimi Müdürü Özkan Çelikten ile İzmir Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Önol’un katılımı, yazılım uzmanları ve ziraat mühendislerinin destekleriyle birçok kooperatifte, farklı ürün desenlerinde yapılan test sonuçlarının başarılı olduğu gözlemlendi.

Çiftçilerin teknoloji ile buluşması noktasında önemli bir adım olan bu uygulamanın Tarım Kredi Kooperatiflerine ciddi katkı sağlayacağına inandığını dile getiren İzmir Bölge Müdürü Mehmet Aksoy, uygulamanın Kuruma ve ortaklara hayırlı olması temennisinde bulundu.

Gerek kooperatif personelinin gerekse de ortakların tamamlanan bu projeden heyecan duyduğunun da altını çizen Aksoy uygulamanın, KORBİS mobil uygulaması üzerinden devreye alınması ile çiftçilere ve ülkemiz tarımına çok fazla katma değer sağlayacağını söyledi.

Hassas tarım için uzaktan algılama teknolojisinin sağladığı en önemli faydanın, ürün çeşidi, sezon ve fenolojik safhadan bağımsız olarak, ürünün tarlanın tümüne yayılmış konumsal durumuna göre verimlilik ve gelişim dağılımının tespitine olanak vermesi olduğunu belirten Merkez Birliği Yazılım ve Veri Yönetimi Müdürü Özkan Çelikten de tarlanın her yerinde iyi kalite sağlamak ve yüksek ürün hasadı yapabilmek için “Uydu Tarla Takip Sistemi”nin önemini vurguladı.

www.tarimkredi.org.tr

 

Gönderen: haber
975 defa okundu 
 


Ekoloji
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI’NCA 2 YENİ WEB SİTESİ VATANDAŞLARIN KULLANIMINA SUNULDU
YILIN İLK YARISINDA 112 MİLYON LİRA ÇEVRE CEZASI KESİLDİ
BAKAN KURUM "KOVİD-19 SALGINI VE ÇEVREMİZİN GELECEĞİ" TOPLANTISINA KATILDI
Yasa Dışı Avcılık Faaliyetlerine 6 Milyon 550 Bin Lira Para Cezası Uygulandı
“Türkiye, yenilenebilir enerjide dünyanın sayılı ülkeleri arasındadır”

 

 
Ekonomi
E-ticaret Yapmayı Düşünenlerin Bilmesi Gereken Noktalar
İnşaat Sektöründe Büyük Artış
Konut Fiyatları Tırmanışa Geçti
Gümrük Laboratuvarlarındaki Akredite Analiz Sayısı Artıyor
Bayram ikramiyesi ödeme tarihleri belli oldu