Eskişehir Temizlik Esberrak
Temizlik Hizmetleri
Ev Ofis İşyeri Cam Koltuk Temizleme

Cumhuriyet Mh. Kaptanağa Sk. No:4/1
bilgi@eskisehir-temizlik.net
0 222 220 52 66 - 0 506 807 47 29

OGM bu yıl ilk kez TEKNOFEST’te

22.09.2021 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük önem atfettiği Türkiye'nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivalinde Genel Müdürlüğümüz de bu yıl ilk kez katılıyor. Yüksek teknolojiyi kullanan nadir kamu kurumlardan olan Orman Teşkilatımız, festivalde orman yangınlarında kullandığı İHA (Bayraktar), komuta helikopterleri, arazözler, su tankerleri, insansız kuleler, karar destek sistemi, araç takip sistemi (Arvento) ve Yangın-Cell gibi sahip olduğu teknolojileri sergiliyor.

Dünyada örneği olmayan ve bu yıl geliştirilen, depremlerin ormanlara olan etkilerini simüle eden 'deprem simülasyonu' ile rüzgarların etkisini gösteren ''rüzgâr simülasyonu'' OGM tarafından ilk defa festivalde gösteriliyor.

21-26 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen festivalde ayrıca, katılımcılara anlık olarak İHA'lardan ve kule kameralarından gelen görüntülerin nasıl takip edildiği, araçların yangın mahalline nasıl sevk edildiği ve koordinasyonun nasıl sağlandığını canlı olarak izletiliyor.

Türkiye'de ilk örneği olan ve OGM'nin gerçekleştird​iği tüm faaliyetleri anlık olarak takip edildiğini, raporlandığını ve denetlendiğini gösteren yerli yazılıma sahip Orman Bilgi Sistemi (ORBİS) de ana ekran ve mobil uygulamaları üzerinden sergileniyor.

Yoğun ilgi ve katılımın olduğu Teknofest'in ilk gününde Genel Müdürlük standı ve sergilenen araçlar gençler tarafından ilgiyle takip ediliyor. ​

 

Gönderen: esgundem
1427 defa okundu 
 


Ekoloji
İnönü Bal Ormanı Genişletiliyor
Hava kirliliği COVID-19’da ölüm riskini artırıyor
HEDEF 100 BİN GÖNÜLLÜ
BAKAN KURUM: “YEŞİL KALKINMA DEVRİMİ SÜRECİNİ BAŞLATTIK”
Kuraklık ve yanlış tarım uygulamaları buğday üretiminin geleceğini riske atıyor

 

 
Ekonomi
TEI’DEN 8. ZEK ATÖLYESİ
Güzellik Uzmanları Hünerlerini Sergiledi
KARAİSMAİLOĞLU: 395 TARİHİ KÖPRÜNÜN RESTORASYONLARINI TAMAMLADIK
DASK hakkında 5 soru 5 cevap
SARAR Hatay’da İkinci Mağazasını Açtı