Eskişehir Temizlik Esberrak
Temizlik Hizmetleri
Ev Ofis İşyeri Cam Koltuk Temizleme

Cumhuriyet Mh. Kaptanağa Sk. No:4/1
bilgi@eskisehir-temizlik.net
0 222 220 52 66 - 0 506 807 47 29

"mesafeli sözleşmelerde teyit onaylı ödeme..."

25.09.2021 


İnternet alışveriş sitesi üzerinden yapılan vurgunları değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği(TÜKDES )Genel Merkez Çözüm Merkezi Başkanı Av.Merve  SEVİM  ÖZCAN "Mesafeli satış sözleşmelerinde;satın alınan ürünün teslimi anıda;bankacılık işlemine verilen onay sonrası ödeme internet sitesinin/sepetin hesabına geçmelidir." 

 Genel Merkez Çözüm Merkezi Başkanı Av.Merve SEVİM ÖZCAN konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:
 Kolaylığı, bazı durumlarda fiyat uygunluğu,salgın hastalık ve teknolojik alt  yapının  gelişmesi gibi sebeplerle  internetten ;Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğine göre yapılan alışveriş her geçen gün artmaktadır.

 Ancak; İnternet ortamında satış yapan her satıcı iyi niyetli olmayıp,bu durum zaman zaman mağduriyete sebep olmaktadır.Sipariş  edilen ürün bazen gelmemekte/gönderilmemekte , yahut siparişten farklı ürün kargoya verilmektedir.

 Medya organlarına yansıyan haberlerden anlaşıldığı gibi; çok kaliteli ürünlere oltalama için ,çok düşük fiyatlar konulmakta kısa bir sürede tüketicilerden havaleler alınmakta,piyasa ile internet adresinden başka bağı olmayan nitelikli dolandırıcı yüklü vurgunlar yapmaktadır.

 Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği'nde  yapılacak bir değişiklikle;tüketici sipariş sırasında havaleyi  yapar,ancak ödeme bankanın hesap uhdesinde kalır ve siparişin teslimi anında eğer  tüketici ONAY verirse ödeme satıcı veya sağlayıcıya aktarılablir.

 T.C.Ticaret Bakanlığımızın, Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde  değişiklik yapması,bankaların ödeme sistem birimlerinin ve kargo teslim süreçlerinin; opsiyonlu/teyit onaylı hale getirilmesi;tüketicilerin mağduriyetini ve kamunun işlem maliyetini azaltacaktır.

 Mesafeli satış sözleşmelerinde;satın alınan ürünün teslimi esnasında bankacılık işlemine verilen onay sonrası ödemenin  internet sitesinin/sepetin hesabına geçmesi sonucunda;tüketicinin internetten alışverişte  güvencesi artacak  ve  mesafeli sözleşme ile satış yapan satıcı ve sağlayıcıların cirosu yükselecektir.

 Av.Merve SEVİM ÖZCAN
 Genel Merkez Çözüm Merkezi Başkanı

Gönderen: esgundem
1228 defa okundu 
 


Ekoloji
İnönü Bal Ormanı Genişletiliyor
Hava kirliliği COVID-19’da ölüm riskini artırıyor
HEDEF 100 BİN GÖNÜLLÜ
BAKAN KURUM: “YEŞİL KALKINMA DEVRİMİ SÜRECİNİ BAŞLATTIK”
Kuraklık ve yanlış tarım uygulamaları buğday üretiminin geleceğini riske atıyor

 

 
Ekonomi
TEI’DEN 8. ZEK ATÖLYESİ
Güzellik Uzmanları Hünerlerini Sergiledi
KARAİSMAİLOĞLU: 395 TARİHİ KÖPRÜNÜN RESTORASYONLARINI TAMAMLADIK
DASK hakkında 5 soru 5 cevap
SARAR Hatay’da İkinci Mağazasını Açtı