Eskişehir Temizlik Esberrak
Temizlik Hizmetleri
Ev Ofis İşyeri Cam Koltuk Temizleme

Cumhuriyet Mh. Kaptanağa Sk. No:4/1
bilgi@eskisehir-temizlik.net
0 222 220 52 66 - 0 506 807 47 29

PORSUK ÇAYI BEYLİKOVA’ DA KURUTULDU...

4.8.2022 

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ( ESÇEVDER )  Olarak yaptığımız tespitler ve incelemeler sonucunda Sakarya ırmağının en uzun kolu olan  Porsuk çayı Beylikova’dan itibaren,  448 km.lik Sakarya ırmağına ulaşamadan kurutulmuş ve binlerce balık ölümlerine neden olunmuştur.

2021 yılı kışında bölgemizin aldığı yağış miktarı, porsuk çayı üzerindeki barajların doluluk oranları göz önüne alındığında Porsuk çayının kurumasının sebebinin yağış azlığından olmadığı açıktır.

Daha önce de Porsuk çayının kuruması tespit edilmiş, binlerce balık ölümleri tespit edilmiş idi. Tüm bunlar eko sisteme zarar vermekte ve doğal yaşamı tehdit etmektedir.

İç Anadolunun en önemli çaylarından birinin kurumasının tarımsal üretimin en düşük seviyeye indiği bir dönemde gerçekleşmesinin en önemli sebebi yanlış tarım ve sulama politikasıdır kanımızca.

Ülkenin tarım politikasını sil baştan ele alınarak acilen planlı tarıma geçilmesi, tarımsal sulamanında bu kapsamda planlanması , tarımsal su tüketiminin katı şekilde denetlenmesi, kaçak kuyuların önlenmesi, yasal kuyuların vahşi sulamaya karşı önlem alınması ülkemizin en temel ve vazgeçilmez kaynağı olan sularımızın korunması için elzemdir. Porsuk Eskişehir’in Can Suyudur. Kıymetini bilmeliyiz.

Kütahya /Gediz/ Murat Dağından doğan Porsuk çayı Beylikova ‘ya ulaşana kadar su tüketimi çok fazla olan  mısır, pancar, yonca ve pancar gibi tarımsal ürünlerin ekimi serbest piyasa taleplerine göre değil ülkenin çıkarları doğrultusunda kotaya bağlanmalı, porsuk çayı ve havzasındaki su kuyuları yapılacak sulama sınırlandırılmalı ve sıkı bir şekilde denetlenmelidir.

Eskişehir Çevre Derneği ( ESÇEVDER ) olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da çevrenin korunması, sularımızın kirlenmemesi, ağaçlarımızın kesilmemesi, zeytinliklerinin yok olmaması için mücadeleye devam ederek gördüğüm eksik yanlış ve kusurları kamu oyuna açıklamaya devam edeceğimizi bilmenizi isteriz.

 

 

Gönderen: journal
310 defa okundu 
 


Ekoloji
PLASTİK POŞETTEN 3,5 YILDA 3,8 MİLYAR TL TASARRUF EDİLDİ
Orman Köyleri Enerjisini Güneşten Gücünü Ormandan Alıyor
BAKAN MURAT KURUM: “GENÇLER, GÜÇLÜ TÜRKİYE’Yİ İNŞA EDECEK”
Reçineden ekonomiye yıllık 650 bin dolar katkı
PORSUK ÇAYI BEYLİKOVA’ DA KURUTULDU...

 

 
Ekonomi
TOPRAKLARIMIZI SOLARİZASYONLA KORUYORUZ
BAKAN KİRİŞCİ: “19,5-20 MİLYON TON BUĞDAY ÜRETİMİ ÖNGÖRÜYORUZ”
ALMANYA’DAN BEYİN GÖÇÜ
ETO BURSİYERLERİNİN MEZUNİYET GURURU
TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI İLE ‘TÜRK UNU’ İHRACAT PAZARLARINDA VARLIĞINI ARTIRACAK